Illinois Capacitor 477AVG016MFBJ
477AVG016MFBJ picture photo
Mfg. Part Number
477AVG016MFBJ
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 470UF 20% 16V T/H
Datasheet Download
477AVG016MFBJ.pdf
Availability of 477AVG016MFBJ
QUANTITY
477AVG016MFBJ Order Process
Ship out your order
Specifications of 477AVG016MFBJ
Internal Part NumberEIS-477AVG016MFBJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesAVG
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)423.28 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.65A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.532" (13.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)477AVG016MFBJ
Related Links477AVG, 477AVG016MFBJ Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
477AVG016MFBJ Details Description
Related parts for 477AVG016MFBJ
CONTACT CSL1.6R 18-16 GLD .75 datasheet.pdf
IC SYST CLK PROGR K8TM 64-VFQFPN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 121XBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
VARISTOR 16.94V 800A 1812 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC DRAM 288MBIT 400MHZ 144BGA datasheet.pdf
WP-SC BRASS WP PVC 36 datasheet.pdf
HEAT SHRINKABLE CAP 6.4MM datasheet.pdf