Illinois Capacitor 477BPA050M
477BPA050M picture photo
Mfg. Part Number
477BPA050M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V AXIAL
Datasheet Download
477BPA050M.pdf
Availability of 477BPA050M
QUANTITY
477BPA050M Order Process
Ship out your order
Specifications of 477BPA050M
Internal Part NumberEIS-477BPA050M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBPA
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)494 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsAudio
Ripple Current860mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia x 1.535" L (16.00mm x 39.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)477BPA050M
Related Links477BP, 477BPA050M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
477BPA050M Details Description
Related parts for 477BPA050M
IC FLASH 32MBIT 70NS 47CBGA datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 17-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
KEYPAD WITH 3M CABLE datasheet.pdf
IC BRIDGE DRIVER ON/OFF 8MSOP datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT datasheet.pdf
5600UF 50V 22X45 datasheet.pdf