Illinois Capacitor 477CKE025M
477CKE025M picture photo
Mfg. Part Number
477CKE025M
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
477CKE025M.pdf
Availability of 477CKE025M
QUANTITY
477CKE025M Order Process
Ship out your order
Specifications of 477CKE025M
Internal Part NumberEIS-477CKE025M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCKE
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)493.8 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current470mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)477CKE025M
Related Links477CK, 477CKE025M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
477CKE025M Details Description
Related parts for 477CKE025M
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
LP.100"SHRD HDR .100" VERT 15GLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
OSC XO 49.152MHZ TTL SMD datasheet.pdf