Illinois Capacitor 477CKH016M
477CKH016M picture photo
Mfg. Part Number
477CKH016M
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V THRU HOLE
Datasheet Download
477CKH016M.pdf
Availability of 477CKH016M
QUANTITY
477CKH016M Order Process
Ship out your order
Specifications of 477CKH016M
Internal Part NumberEIS-477CKH016M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCKH
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)564.4 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current440mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)477CKH016M
Related Links477CK, 477CKH016M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
477CKH016M Details Description
Related parts for 477CKH016M
CORD MINIPINCER/POP JACK 10" RED datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT 9POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED 9MM PMI G 24V BLK HS W GASKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
RES SMD 530 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf