| Internal Part Number | EIS-477CKS035M | |
| Standard Package | 200 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Series | CKS | |
| Packaging | Bulk | |
| Capacitance | 470µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 35V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 423 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Type | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 755mA | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) | |