Illinois Capacitor 477KXM016MLN
477KXM016MLN picture photo
Mfg. Part Number
477KXM016MLN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V THRU HOLE
Datasheet Download
477KXM016MLN.pdf
Availability of 477KXM016MLN
QUANTITY
477KXM016MLN Order Process
Ship out your order
Specifications of 477KXM016MLN
Internal Part NumberEIS-477KXM016MLN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXM
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)564.4 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.03A
Impedance233 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)477KXM016MLN
Related Links477KXM, 477KXM016MLN Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
477KXM016MLN Details Description
Related parts for 477KXM016MLN
SWITCH TACTILE SPST-NO 1VA 32V datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 85NS 32EDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 29MM datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 11NH 250MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT PIN datasheet.pdf