Illinois Capacitor 477KXM016MLN
477KXM016MLN picture photo
Mfg. Part Number
477KXM016MLN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V THRU HOLE
Datasheet Download
477KXM016MLN.pdf
Availability of 477KXM016MLN
QUANTITY
477KXM016MLN Order Process
Ship out your order
Specifications of 477KXM016MLN
Internal Part NumberEIS-477KXM016MLN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXM
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)564.4 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.03A
Impedance233 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)477KXM016MLN
Related Links477KXM, 477KXM016MLN Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
477KXM016MLN Details Description
Related parts for 477KXM016MLN
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU 6MM datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
IC RECEIVER UHF 300MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
LED ES ARRAY WHITE 2200LM datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR SYNC 24LLP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf