Illinois Capacitor 477LBB160M2BD
477LBB160M2BD picture photo
Mfg. Part Number
477LBB160M2BD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
477LBB160M2BD.pdf
Availability of 477LBB160M2BD
QUANTITY
477LBB160M2BD Order Process
Ship out your order
Specifications of 477LBB160M2BD
Internal Part NumberEIS-477LBB160M2BD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLBB
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)352.74 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.73A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)477LBB160M2BD
Related Links477LBB, 477LBB160M2BD Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
477LBB160M2BD Details Description
Related parts for 477LBB160M2BD
CAP TRIMMER 4.5-20PF 100V SMD datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC JACK TO F JACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 0.91 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 130 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
HDMI(M) TO HDMI(M) GOLD 1M CABLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf