Illinois Capacitor 477SAK050M
477SAK050M picture photo
Mfg. Part Number
477SAK050M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V THRU HOLE
Datasheet Download
477SAK050M.pdf
Availability of 477SAK050M
QUANTITY
477SAK050M Order Process
Ship out your order
Specifications of 477SAK050M
Internal Part NumberEIS-477SAK050M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSAK
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)423 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current730mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)477SAK050M
Related Links477SA, 477SAK050M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
477SAK050M Details Description
Related parts for 477SAK050M
FUSE SURGE SUP 600VAC W/TAB RADL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
IC INVERT SCHMIT TRIG DL 6SON datasheet.pdf
CONTROL PROC ANALOG OUT 115/230V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TXRX CWDM SFP datasheet.pdf
ABV SW SPST-NO IMP SHRT RLLR LVR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 4A 30V DO-214AC datasheet.pdf