Illinois Capacitor 477TTA016M
477TTA016M picture photo
Mfg. Part Number
477TTA016M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V AXIAL
Datasheet Download
477TTA016M.pdf
Availability of 477TTA016M
QUANTITY
477TTA016M Order Process
Ship out your order
Specifications of 477TTA016M
Internal Part NumberEIS-477TTA016M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTTA
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)705.5 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current450mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia x 0.787" L (8.00mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)477TTA016M
Related Links477TT, 477TTA016M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
477TTA016M Details Description
Related parts for 477TTA016M
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ7 PG21 datasheet.pdf
GENDER CHANGER 25POS F-F datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 1.5A 5DDPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 21.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 63V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT PINS datasheet.pdf