Illinois Capacitor 477XMPL002MG28
477XMPL002MG28 picture photo
Mfg. Part Number
477XMPL002MG28
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 470UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
477XMPL002MG28.pdf
Availability of 477XMPL002MG28
QUANTITY
477XMPL002MG28 Order Process
Ship out your order
Specifications of 477XMPL002MG28
Internal Part NumberEIS-477XMPL002MG28
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesXMPL
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)211.6 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsDecoupling
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)477XMPL002MG28
Related Links477XMPL, 477XMPL002MG28 Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
477XMPL002MG28 Details Description
Related parts for 477XMPL002MG28
BUSHING SPLIT 0.480" NYLON BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 39000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
IC COMPARATOR W/REF 8-SOIC datasheet.pdf
RECEIVER FIBER OPTIC 13.2MBPS datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 169 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
MM LC-LC FIBER CABLE datasheet.pdf
DC/DC CONV 3W DIP24 SNG OUT datasheet.pdf