Illinois Capacitor 478LBB050M2CD
478LBB050M2CD picture photo
Mfg. Part Number
478LBB050M2CD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
478LBB050M2CD.pdf
Availability of 478LBB050M2CD
QUANTITY
478LBB050M2CD Order Process
Ship out your order
Specifications of 478LBB050M2CD
Internal Part NumberEIS-478LBB050M2CD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLBB
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)70.55 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.98A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)478LBB050M2CD
Related Links478LBB, 478LBB050M2CD Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
478LBB050M2CD Details Description
Related parts for 478LBB050M2CD
RES SMD 3.09K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 11MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 22.0000MHz 50ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 15K OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE PIN datasheet.pdf