Illinois Capacitor 478TMA025M
478TMA025M picture photo
Mfg. Part Number
478TMA025M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V AXIAL
Datasheet Download
478TMA025M.pdf
Availability of 478TMA025M
QUANTITY
478TMA025M Order Process
Ship out your order
Specifications of 478TMA025M
Internal Part NumberEIS-478TMA025M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTMA
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)85 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.54A @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia x 1.614" L (18.00mm x 41.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)478TMA025M
Related Links478TM, 478TMA025M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
478TMA025M Details Description
Related parts for 478TMA025M
COVER MOLDED ELEC & SNAP GRAY datasheet.pdf
FUSE GLASS 750MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 25X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT datasheet.pdf
FUSE 1.6A 250/277V RADIAL datasheet.pdf