Illinois Capacitor 479LBB016M2EF
479LBB016M2EF picture photo
Mfg. Part Number
479LBB016M2EF
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
479LBB016M2EF.pdf
Availability of 479LBB016M2EF
QUANTITY
479LBB016M2EF Order Process
Ship out your order
Specifications of 479LBB016M2EF
Internal Part NumberEIS-479LBB016M2EF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLBB
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)17.64 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.76A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)479LBB016M2EF
Related Links479LBB, 479LBB016M2EF Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
479LBB016M2EF Details Description
Related parts for 479LBB016M2EF
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 24DIP datasheet.pdf
IC BUFFER TRI-ST NON-INV SOT353 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV DARL 4SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
HEADER 16POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 68PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
GASKET BECU 9.4X406.40MM datasheet.pdf
RJI KABEL 4XAWG22/1 SOLIHAN PP datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.1A 600 MOHM TH datasheet.pdf