TDK Corporation MLZ2012M1R5HT
MLZ2012M1R5HT picture photo
Mfg. Part Number
MLZ2012M1R5HT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 700MA 182 MOHM
Datasheet Download
MLZ2012M1R5HT.pdf
Availability of MLZ2012M1R5HT
QUANTITY
MLZ2012M1R5HT Order Process
Ship out your order
Specifications of MLZ2012M1R5HT
Internal Part NumberEIS-MLZ2012M1R5HT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLZ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating700mA
Current - Saturation550mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)182 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.049" (1.25mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLZ2012M1R5HT
Related LinksMLZ201, MLZ2012M1R5HT Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLZ2012M1R5HT Details Description
Related parts for MLZ2012M1R5HT
RES SMD 309K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Header 15 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
COVER HARD PLASTIC FOR H5S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 770MA 250 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE SW 1A 100V 150NS DO204AL datasheet.pdf
14 MTE VERTICAL SMT HDR 15 AU datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf