Illinois Capacitor 479LBB016M2EF
479LBB016M2EF picture photo
Mfg. Part Number
479LBB016M2EF
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
479LBB016M2EF.pdf
Availability of 479LBB016M2EF
QUANTITY
479LBB016M2EF Order Process
Ship out your order
Specifications of 479LBB016M2EF
Internal Part NumberEIS-479LBB016M2EF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLBB
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)17.64 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.76A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)479LBB016M2EF
Related Links479LBB, 479LBB016M2EF Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
479LBB016M2EF Details Description
Related parts for 479LBB016M2EF
CAP ALUM 470UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
IC SERIALIZER 10BIT 49-FBGA datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
FINGERSTOCK BECU 1.7X304.8MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.010" 5MM 3LD datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 66MHZ 8SOIC datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 12POS PWR TERM datasheet.pdf