| Internal Part Number | EIS-47ASP1R1M1QT | |
| Family | Rocker Switches | |
| Series | 47A | |
| Switch Function | On-On | |
| Current Rating | 5A (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 28V | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount, Flange | |
| Termination Style | Solder Lug | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |