Grayhill, Inc. 47ASP1R1M1RT
47ASP1R1M1RT picture photo
Mfg. Part Number
47ASP1R1M1RT
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
47ASP1R1M1RT.pdf
Availability of 47ASP1R1M1RT
QUANTITY
47ASP1R1M1RT Order Process
Ship out your order
Specifications of 47ASP1R1M1RT
Internal Part NumberEIS-47ASP1R1M1RT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCompliance Status by Product Type
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series47A
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Flange
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life40,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)47ASP1R1M1RT
Related Links47ASP1, 47ASP1R1M1RT Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
47ASP1R1M1RT Details Description
Related parts for 47ASP1R1M1RT
HDI PIN ASSY 3 ROW 195 POS datasheet.pdf
SWITCH BASIC SPDT PCB 5A PCB datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.5PF 50V 0603 datasheet.pdf
QSFP EVAL TEST BOARD W/SMASFULL datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 47K OHM 6SIP datasheet.pdf
RIVET BOLT FOR DOUBLE LEVER datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NO HNG LVR datasheet.pdf