Cardinal Components CPPLC5-A7BD-27.0TS
CPPLC5-A7BD-27.0TS picture photo
Mfg. Part Number
CPPLC5-A7BD-27.0TS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
CPPLC5-A7BD-27.0TS.pdf
Availability of CPPLC5-A7BD-27.0TS
QUANTITY
CPPLC5-A7BD-27.0TS Order Process
Ship out your order
Specifications of CPPLC5-A7BD-27.0TS
Internal Part NumberEIS-CPPLC5-A7BD-27.0TS
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesFIPO™ CPPL
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±60ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.047" (1.20mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)50µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPPLC5-A7BD-27.0TS
Related LinksCPPLC5-A7, CPPLC5-A7BD-27.0TS Datasheet, Cardinal Components Distributor
CPPLC5-A7BD-27.0TS Details Description
Related parts for CPPLC5-A7BD-27.0TS
FIXED IND 14.75UH 3.4A 30.7 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO201 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 22UF 6.3V 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf