| Internal Part Number | EIS-47ASP1R1M7RT | |
| Family | Rocker Switches | |
| Series | 47A | |
| Switch Function | On-On | |
| Current Rating | 0.4VA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 20V | |
| Voltage Rating - DC | 20V | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle, Vertical | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |