Vishay Semiconductor/Diodes Division 47CTQ020
47CTQ020 picture photo
Mfg. Part Number
47CTQ020
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V TO220AB
Datasheet Download
47CTQ020.pdf
Availability of 47CTQ020
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
47CTQ020 Order Process
Ship out your order
Specifications of 47CTQ020
Internal Part NumberEIS-47CTQ020
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If450mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr3mA @ 20V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)47CTQ020
Related Links47CT, 47CTQ020 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
47CTQ020 Details Description
Related parts for 47CTQ020
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CPC PLASTIC datasheet.pdf
SENS DISP AMP 1UM 5MMSTROKE PIN datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Backlight, Lighting 16-QFN (3x4) datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
750 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.45A 4WLCSP datasheet.pdf