Aries Electronics, Inc. 48-6518-11H
48-6518-11H picture photo
Mfg. Part Number
48-6518-11H
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD
Datasheet Download
48-6518-11H.pdf
Availability of 48-6518-11H
QUANTITY
48-6518-11H Order Process
Ship out your order
Specifications of 48-6518-11H
Internal Part NumberEIS-48-6518-11H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series518
PackagingBulk
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)48 (2 x 24)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post10µin (0.25µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)48-6518-11H
Related Links48-65, 48-6518-11H Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
48-6518-11H Details Description
Related parts for 48-6518-11H
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8-MLP datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 80V TO-263AB datasheet.pdf
LED 3MM GRN DIFF BI-LEVEL datasheet.pdf
IC DISPLAY DRIVER 32CH 80V 44PLC datasheet.pdf