Aries Electronics, Inc. 48-6823-90T
48-6823-90T picture photo
Mfg. Part Number
48-6823-90T
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 48POS TIN
Datasheet Download
48-6823-90T.pdf
Availability of 48-6823-90T
QUANTITY
48-6823-90T Order Process
Ship out your order
Specifications of 48-6823-90T
Internal Part NumberEIS-48-6823-90T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesVertisockets™ 800
PackagingBulk
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)48 (2 x 24)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating200µin (5.08µm)
Contact Material - MatingPhosphor Bronze
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Horizontal
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostPhosphor Bronze
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
Operating Temperature-
Termination Post Length0.145" (3.68mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1.5A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)48-6823-90T
Related Links48-68, 48-6823-90T Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
48-6823-90T Details Description
Related parts for 48-6823-90T
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 24V datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.7A 5DDPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A 16MSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
22000UF 16V 28.58X41.28 85C AXI datasheet.pdf