Aries Electronics, Inc. 48-6823-90T
48-6823-90T picture photo
Mfg. Part Number
48-6823-90T
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 48POS TIN
Datasheet Download
48-6823-90T.pdf
Availability of 48-6823-90T
QUANTITY
48-6823-90T Order Process
Ship out your order
Specifications of 48-6823-90T
Internal Part NumberEIS-48-6823-90T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesVertisockets™ 800
PackagingBulk
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)48 (2 x 24)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating200µin (5.08µm)
Contact Material - MatingPhosphor Bronze
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Horizontal
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostPhosphor Bronze
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
Operating Temperature-
Termination Post Length0.145" (3.68mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1.5A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)48-6823-90T
Related Links48-68, 48-6823-90T Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
48-6823-90T Details Description
Related parts for 48-6823-90T
CONN FFC VERT 40POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
FERRULE CRIMP PRESS RND T datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 8COND 16AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 150MA 2.3 OHM datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 321POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 694MA 384 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf