Bourns Inc. 4816P-1-560LF
4816P-1-560LF picture photo
Mfg. Part Number
4816P-1-560LF
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 56 OHM 16SOIC
Datasheet Download
4816P-1-560LF.pdf
Availability of 4816P-1-560LF
QUANTITY
4816P-1-560LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4816P-1-560LF
Internal Part NumberEIS-4816P-1-560LF
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)56
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package16-SOM
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4816P-1-560LF
Related Links4816P-, 4816P-1-560LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4816P-1-560LF Details Description
Related parts for 4816P-1-560LF
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 5SO datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
HEX KEY T-HANDLE 3/32" 5.5" datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES 3.9M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf