Bourns Inc. 4816P-2-103F
4816P-2-103F picture photo
Mfg. Part Number
4816P-2-103F
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 10K OHM 16SOIC
Datasheet Download
4816P-2-103F.pdf
Availability of 4816P-2-103F
QUANTITY
4816P-2-103F Order Process
Ship out your order
Specifications of 4816P-2-103F
Internal Part NumberEIS-4816P-2-103F
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package16-SOM
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4816P-2-103F
Related Links4816P-, 4816P-2-103F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4816P-2-103F Details Description
Related parts for 4816P-2-103F
CAP CER 1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MPU M680X0 16MHZ 68PLCC datasheet.pdf
IC REG BCK BST ADJ 0.8A DL 10DFN datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SSOP datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 16A HINGE LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 68 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
CONN D-SUB datasheet.pdf
LT KN SOLDERING TIP 2.0MM 60 datasheet.pdf