Bourns Inc. 4816P-2-563LF
4816P-2-563LF picture photo
Mfg. Part Number
4816P-2-563LF
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 56K OHM 16SOIC
Datasheet Download
4816P-2-563LF.pdf
Availability of 4816P-2-563LF
QUANTITY
4816P-2-563LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4816P-2-563LF
Internal Part NumberEIS-4816P-2-563LF
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package16-SOM
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4816P-2-563LF
Related Links4816P-, 4816P-2-563LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4816P-2-563LF Details Description
Related parts for 4816P-2-563LF
CONN FERR W TYPE 22AWG TURQUOISE datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 16MSOP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .076M 13POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 1A 277VAC 65VDC datasheet.pdf
POT 1K OHM 1000W WIREWOUND LIN datasheet.pdf