Bourns Inc. 4816P-2-702
4816P-2-702 picture photo
Mfg. Part Number
4816P-2-702
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 7K OHM 16SOIC
Datasheet Download
4816P-2-702.pdf
Availability of 4816P-2-702
QUANTITY
4816P-2-702 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4816P-2-702
Internal Part NumberEIS-4816P-2-702
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification4400,4800 Model Terminal Finish Aug/2007
41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4800P
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)7k
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package16-SOM
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4816P-2-702
Related Links4816P, 4816P-2-702 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4816P-2-702 Details Description
Related parts for 4816P-2-702
CONN HEADER .100 DUAL STR 32POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC BUCK CTRLR 8BIT PROG 40LFCSP datasheet.pdf
CONN JACK 2COND SOLDER LUG datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 50VC SMB datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf