Bourns Inc. 4816P-3-101/101
4816P-3-101/101 picture photo
Mfg. Part Number
4816P-3-101/101
Brief Description
RES NTWRK 28 RES 100 OHM 16SOIC
Datasheet Download
4816P-3-101/101.pdf
Availability of 4816P-3-101/101
QUANTITY
4816P-3-101/101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4816P-3-101/101
Internal Part NumberEIS-4816P-3-101/101
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package2,000
Series4800P
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeDual Terminator
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Number of Resistors28
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package16-SOM
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4816P-3-101/101
Related Links4816P-3, 4816P-3-101/101 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4816P-3-101/101 Details Description
Related parts for 4816P-3-101/101
FILTER SAW 433.92MHZ REMOTE SMD datasheet.pdf