CUI Inc. VHK200W-Q48-S15
VHK200W-Q48-S15 picture photo
Mfg. Part Number
VHK200W-Q48-S15
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC-DC 15V 13.3A 200W
Datasheet Download
VHK200W-Q48-S15.pdf
Availability of VHK200W-Q48-S15
QUANTITY
VHK200W-Q48-S15 Order Process
Ship out your order
Specifications of VHK200W-Q48-S15
Internal Part NumberEIS-VHK200W-Q48-S15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Power Chassis Mount DC-DC Converters
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVHK200W Series Cert of Compliance
Featured ProductVHK Series
3D ModelVHK200W-Q48-S15
Other DrawingsVHK(50,100,200)W Series Top
VHK(50,100,200)W Series Side
Standard Package32
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVHK200W
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output15V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)15 VDC @ 13.3A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)200W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.23" L x 4.01" W x 1.50" H (107.5mm x 101.8mm x 38.0mm)
Power (Watts) - Max200W
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHK200W-Q48-S15
Related LinksVHK200W, VHK200W-Q48-S15 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHK200W-Q48-S15 Details Description
Related parts for VHK200W-Q48-S15
RC NETWORK 470 OHM/47PF 5% SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 260MA 4.34 OHM SMD datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 995UH SMD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT TOUCHSCREEN 16QSOP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET SIMM 80POS T/H datasheet.pdf
IC SYSTEM GAMMA REF 20TQFN datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf