Bourns Inc. 4816P-T01-101
4816P-T01-101 picture photo
Mfg. Part Number
4816P-T01-101
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 100 OHM 16SOIC
Datasheet Download
4816P-T01-101.pdf
Availability of 4816P-T01-101
QUANTITY
4816P-T01-101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4816P-T01-101
Internal Part NumberEIS-4816P-T01-101
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package50
Series4800P
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package16-SOM
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4816P-T01-101
Related Links4816P-, 4816P-T01-101 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4816P-T01-101 Details Description
Related parts for 4816P-T01-101
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
COMPONENT TERM BLOCK 28-12AWG datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 176TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN FFC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf