Bourns Inc. 4816P-T01-272
4816P-T01-272 picture photo
Mfg. Part Number
4816P-T01-272
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 2.7K OHM 16SOIC
Datasheet Download
4816P-T01-272.pdf
Availability of 4816P-T01-272
QUANTITY
4816P-T01-272 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4816P-T01-272
Internal Part NumberEIS-4816P-T01-272
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification4400,4800 Model Terminal Finish Aug/2007
41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package50
Series4800P
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package16-SOM
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4816P-T01-272
Related Links4816P-, 4816P-T01-272 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4816P-T01-272 Details Description
Related parts for 4816P-T01-272
KIT STARTER SPARTAN-3E datasheet.pdf
IC FET RF LDMOS 70W H-36265-2 datasheet.pdf
RES SMD 2.26 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 20% 1507 datasheet.pdf
RES 3.16M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf