Bourns Inc. 4816P-T01-474
4816P-T01-474 picture photo
Mfg. Part Number
4816P-T01-474
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 470K OHM 16SOIC
Datasheet Download
4816P-T01-474.pdf
Availability of 4816P-T01-474
QUANTITY
4816P-T01-474 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4816P-T01-474
Internal Part NumberEIS-4816P-T01-474
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package16-SOM
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4816P-T01-474
Related Links4816P-, 4816P-T01-474 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4816P-T01-474 Details Description
Related parts for 4816P-T01-474
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS .020" SMT GLD datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8SOIC datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR MALE-FEMALE 4POS 3' datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 950MA 210 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf