Bourns Inc. 4816P-T02-103
4816P-T02-103 picture photo
Mfg. Part Number
4816P-T02-103
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 10K OHM 16SOIC
Datasheet Download
4816P-T02-103.pdf
Availability of 4816P-T02-103
QUANTITY
4816P-T02-103 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4816P-T02-103
Internal Part NumberEIS-4816P-T02-103
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification4400,4800 Model Terminal Finish Aug/2007
41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package50
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4800P
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package16-SOM
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4816P-T02-103
Related Links4816P-, 4816P-T02-103 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4816P-T02-103 Details Description
Related parts for 4816P-T02-103
CAP ALUM 56000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
RES 1.78M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf
CONN RING NON-INSUL #1/4 100PC datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 24pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 40.8 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 100K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
8" LOW PROF GRIPTIE BLACK datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
470UF 50V 16X20MM 125C 3000H datasheet.pdf