Bourns Inc. 4816P-T02-202
4816P-T02-202 picture photo
Mfg. Part Number
4816P-T02-202
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 2K OHM 16SOIC
Datasheet Download
4816P-T02-202.pdf
Availability of 4816P-T02-202
QUANTITY
4816P-T02-202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4816P-T02-202
Internal Part NumberEIS-4816P-T02-202
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package16-SOM
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4816P-T02-202
Related Links4816P-, 4816P-T02-202 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4816P-T02-202 Details Description
Related parts for 4816P-T02-202
CONN HDR BRKWAY 8POS R/A DUAL datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RV COAXIAL SWITCH datasheet.pdf
HEATSHK 6.4MM ID 50MM L datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGE .100 72POS DR LOW P datasheet.pdf