OSRAM Opto Semiconductors, Inc. LA E6SF-BACA-24-1-Z
LA E6SF-BACA-24-1-Z picture photo
Mfg. Part Number
LA E6SF-BACA-24-1-Z
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED AMBER CLEAR 4PLCC SMD
Datasheet Download
LA E6SF-BACA-24-1-Z.pdf
Availability of LA E6SF-BACA-24-1-Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LA E6SF-BACA-24-1-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of LA E6SF-BACA-24-1-Z
Internal Part NumberEIS-LA E6SF-BACA-24-1-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesAdvanced Power TOPLED®
PackagingTape & Reel (TR)
ColorAmber
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating2675mcd
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 2.40mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.15V
Current - Test50mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant617nm
Wavelength - Peak624nm
Features-
Package / Case4-PLCC
Supplier Device Package4-PLCC
Size / Dimension3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max)2.10mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LA E6SF-BACA-24-1-Z
Related LinksLA E6SF-B, LA E6SF-BACA-24-1-Z Datasheet, OSRAM Opto Semiconductors, Inc. Distributor
LA E6SF-BACA-24-1-Z Details Description
Related parts for LA E6SF-BACA-24-1-Z
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SC70-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 180000UF 20% 35V SCREW datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM GRAY datasheet.pdf