API Delevan PTHF10R-50VM
PTHF10R-50VM picture photo
Mfg. Part Number
PTHF10R-50VM
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 7.36A 10 MOHM TH
Datasheet Download
PTHF10R-50VM.pdf
Availability of PTHF10R-50VM
QUANTITY
PTHF10R-50VM Order Process
Ship out your order
Specifications of PTHF10R-50VM
Internal Part NumberEIS-PTHF10R-50VM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPTHFR-VM
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreMolybdenum Permalloy(MPP)
Inductance10µH
Tolerance±10%
Current Rating7.36A
Current - Saturation6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)10 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant35MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.750" L x 0.400" W (19.05mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max)0.775" (19.68mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTHF10R-50VM
Related LinksPTHF10, PTHF10R-50VM Datasheet, API Delevan Distributor
PTHF10R-50VM Details Description
Related parts for PTHF10R-50VM
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TEMPATURE SENSOR datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG WHT/YEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 741 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 60POS datasheet.pdf