Bourns Inc. 4816P-T02-274
4816P-T02-274 picture photo
Mfg. Part Number
4816P-T02-274
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 270K OHM 16SOIC
Datasheet Download
4816P-T02-274.pdf
Availability of 4816P-T02-274
QUANTITY
4816P-T02-274 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4816P-T02-274
Internal Part NumberEIS-4816P-T02-274
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification4400,4800 Model Terminal Finish Aug/2007
41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package50
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4800P
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package16-SOM
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4816P-T02-274
Related Links4816P-, 4816P-T02-274 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4816P-T02-274 Details Description
Related parts for 4816P-T02-274
SENS PROX M18 10MM AC2W-NC datasheet.pdf
ACCELEROMETER GYRO X GRADE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
SOLDER 60/40 21AWG 5LB datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A 1206 datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 2% 16VDC 0603 datasheet.pdf