Bourns Inc. 4818P-1-103
4818P-1-103 picture photo
Mfg. Part Number
4818P-1-103
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 9 RES 10K OHM 18SOIC
Datasheet Download
4818P-1-103.pdf
Availability of 4818P-1-103
QUANTITY
4818P-1-103 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4818P-1-103
Internal Part NumberEIS-4818P-1-103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4800P
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±2%
Number of Resistors9
Number of Pins18
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case18-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package18-SOM
Size / Dimension0.490" L x 0.220" W (12.45mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)