E-T-A 483-96-TC-K14-25A
483-96-TC-K14-25A picture photo
Mfg. Part Number
483-96-TC-K14-25A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 25A 115VAC 28VDC
Datasheet Download
483-96-TC-K14-25A.pdf
Availability of 483-96-TC-K14-25A
QUANTITY
483-96-TC-K14-25A Order Process
Ship out your order
Specifications of 483-96-TC-K14-25A
Internal Part NumberEIS-483-96-TC-K14-25A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series483
Breaker TypeThermal
Current Rating25A
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Number of Poles1
Actuator TypePush-Pull Plunger
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)483-96-TC-K14-25A
Related Links483-96-T, 483-96-TC-K14-25A Datasheet, E-T-A Distributor
483-96-TC-K14-25A Details Description
Related parts for 483-96-TC-K14-25A
IC REG LDO 3.6V TO220-3 datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 290MA 3.4 OHM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 30POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 8.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf