| Internal Part Number | EIS-48ASDP1S4V2QBT | |
| RoHS Information | Compliance Status by Product Type | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Slide Switches | |
| Series | 48A | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | DPDT | |
| Contact Timing | Not Specified | |
| Switch Function | On-On | |
| Current Rating | 5A (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 28V | |
| Actuator Type | Standard | |
| Actuator Length | 3.56mm | |
| Contact Material | Copper Alloy | |
| Contact Finish | Silver | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Features | Epoxy Sealed Terminals | |
| Actuator Material | Polyamide (PA), Nylon | |
| Switch Travel | 2.16mm | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |
| Mechanical Life | - | |
| Electrical Life | 30,000 Cycles | |
| Operating Force | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 48ASDP1S4V2QBT | |
| Related Links | 48ASDP1, 48ASDP1S4V2QBT Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor | |
 | 307-006-505-101 | CARDEDGE LO PRO 6POS .156 GRN | datasheet.pdf | |