Bel Fuse Inc. 48IMR6-05-2
48IMR6-05-2 picture photo
Mfg. Part Number
48IMR6-05-2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 5V 1A
Datasheet Download
48IMR6-05-2.pdf
Availability of 48IMR6-05-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
48IMR6-05-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 48IMR6-05-2
Internal Part NumberEIS-48IMR6-05-2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesIMR
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation500V
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 2.00" W x 0.48" H (50.8mm x 50.8mm x 12.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)48IMR6-05-2
Related Links48IMR, 48IMR6-05-2 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
48IMR6-05-2 Details Description
Related parts for 48IMR6-05-2
RES SMD 68 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT 3SIP datasheet.pdf
OSC XO 98.304MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE SKT datasheet.pdf
MICRO 100C P 30" YEL JACKS NI datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
LED COB CXB2530 3500K WHT SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf