Pomona Electronics 4911A-24-2
4911A-24-2 picture photo
Mfg. Part Number
4911A-24-2
Manufacturer
Product Category
Test Leads - Banana, Meter Interface
Brief Description
RETRACT SHEATH BANA PLUG 24" RED
Datasheet Download
4911A-24-2.pdf
Availability of 4911A-24-2
QUANTITY
4911A-24-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4911A-24-2
Internal Part NumberEIS-4911A-24-2
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPatch Cords and Test Leads
Standard Package5
Category Test and Measurement
FamilyTest Leads - Banana, Meter Interface
Series4911A
TypePatch Cord
ConfigurationBanana to Banana
1st ConnectorBanana Plug, Single, Sheathed - Retractable
2nd ConnectorBanana Plug, Single, Sheathed - Retractable
Cable Length24.0" (609.60mm)
Contents1 Lead, Red
Material - InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Stacking MethodNon Stackable
Wire Gauge18 AWG
Voltage - Rated1000VAC (1kV)
Current Rating10A
RatingsCAT III 1000V, IEC 1010
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4911A-24-2
Related Links4911A, 4911A-24-2 Datasheet, Pomona Electronics Distributor
4911A-24-2 Details Description
Related parts for 4911A-24-2
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 80POS .100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
IC PMU MGMT 81DSBGA datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
JT 13C 13#22D SKT RECP datasheet.pdf
CAP POLY 56UF 0.2 20V SMD datasheet.pdf