Preci-Dip 499-V3-256-10-009101
499-V3-256-10-009101 picture photo
Mfg. Part Number
499-V3-256-10-009101
Brief Description
CONN HDR 56POS 2.54MM T/H R/A
Datasheet Download
499-V3-256-10-009101.pdf
Availability of 499-V3-256-10-009101
QUANTITY
499-V3-256-10-009101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 499-V3-256-10-009101
Internal Part NumberEIS-499-V3-256-10-009101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package128
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions56
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)499-V3-256-10-009101
Related Links499-V3-256, 499-V3-256-10-009101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
499-V3-256-10-009101 Details Description
Related parts for 499-V3-256-10-009101
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 7.0A TO220FP datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 576 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47.5 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 110NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf