TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475L14-18A
MS3475L14-18A picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L14-18A
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 18POS PIN
Datasheet Download
MS3475L14-18A.pdf
Availability of MS3475L14-18A
QUANTITY
MS3475L14-18A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L14-18A
Internal Part NumberEIS-MS3475L14-18A
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L14-18A
Related LinksMS3475, MS3475L14-18A Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475L14-18A Details Description
Related parts for MS3475L14-18A
RES 0.75 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf