TDK Corporation C2012JB1E225K125AC
C2012JB1E225K125AC picture photo
Mfg. Part Number
C2012JB1E225K125AC
Brief Description
CAP CER 2.2UF 25V JB 0805
Datasheet Download
C2012JB1E225K125AC.pdf
Availability of C2012JB1E225K125AC
QUANTITY
C2012JB1E225K125AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012JB1E225K125AC
Internal Part NumberEIS-C2012JB1E225K125AC
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012JB1E225K125AC
Related LinksC2012JB1E, C2012JB1E225K125AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012JB1E225K125AC Details Description
Related parts for C2012JB1E225K125AC
RES SMD 39K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN RECEPT 4POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 75 OHM 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 200V X7T 1206 datasheet.pdf