Vishay/Dale RWR81N47R5FRS73
RWR81N47R5FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N47R5FRS73
Brief Description
RES 47.5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N47R5FRS73.pdf
Availability of RWR81N47R5FRS73
QUANTITY
RWR81N47R5FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N47R5FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N47R5FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N47R5FRS73
Related LinksRWR81N4, RWR81N47R5FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N47R5FRS73 Details Description
Related parts for RWR81N47R5FRS73
CONN HEADER 66POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 20% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 130PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf