Conec 4STD09PAM99B50X
4STD09PAM99B50X picture photo
Mfg. Part Number
4STD09PAM99B50X
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
4STD09PAM99B50X.pdf
Availability of 4STD09PAM99B50X
QUANTITY
4STD09PAM99B50X Order Process
Ship out your order
Specifications of 4STD09PAM99B50X
Internal Part NumberEIS-4STD09PAM99B50X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Reach Cert of Compliance
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series-
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions9
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishCopper Alloy, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating-
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4STD09PAM99B50X
Related Links4STD09P, 4STD09PAM99B50X Datasheet, Conec Distributor
4STD09PAM99B50X Details Description
Related parts for 4STD09PAM99B50X
RES ARRAY 4 RES 750K OHM 2012 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.079" 40POS datasheet.pdf