Conec 4STD15PCR99E20X
4STD15PCR99E20X picture photo
Mfg. Part Number
4STD15PCR99E20X
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
4STD15PCR99E20X.pdf
Availability of 4STD15PCR99E20X
QUANTITY
4STD15PCR99E20X Order Process
Ship out your order
Specifications of 4STD15PCR99E20X
Internal Part NumberEIS-4STD15PCR99E20X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Reach Cert of Compliance
Standard Package1
Series-
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions9
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating-
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4STD15PCR99E20X
Related Links4STD15P, 4STD15PCR99E20X Datasheet, Conec Distributor
4STD15PCR99E20X Details Description
Related parts for 4STD15PCR99E20X
CONN EDGECARD 36PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONN RCPT WALL MNT 12POS W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
DC/DC EIGHTH BRICK datasheet.pdf
GASKET BECU 8.1X18.54MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 35NS 80TQFP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MNT SKT datasheet.pdf