Panasonic Electronic Components 4SVPC560MX
4SVPC560MX picture photo
Mfg. Part Number
4SVPC560MX
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 560UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
4SVPC560MX.pdf
Availability of 4SVPC560MX
QUANTITY
4SVPC560MX Order Process
Ship out your order
Specifications of 4SVPC560MX
Internal Part NumberEIS-4SVPC560MX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SVPC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current5.38A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4SVPC560MX
Related Links4SVPC, 4SVPC560MX Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
4SVPC560MX Details Description
Related parts for 4SVPC560MX
CONN PIN IDC 24POS W/ FLANGE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.4V 35W datasheet.pdf
CAP ALUM 6900UF 500V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS 30AWG 12IN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 10% 1.3KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 0.022UF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS CABLE SKT datasheet.pdf